środa, 22 lipiec 2020 09:23

Nowe publikacje z zakresu Prawa geologicznego i górniczego

 

Informujemy, że na rynku wydawniczym ukazały się interesujące propozycje z zakresu Prawa geologicznego i górniczego. Są to:

1. „Prawo geologiczne i górnicze”, autorstwa P. Wojtulek, T. Kocowski, W. Małecki. Wydawnictwo C.H.Beck, Warszawa 2020, 285 str.

Publikacja jest podstawowym kompendium wiedzy z zakresu prawa geologicznego i górniczego. Autorzy (prawnicy wywodzący się z uniwersyteckiego środowiska wrocławskiego), położyli nacisk na wyodrębnienie najważniejszych instytucji prawnych, ich opis oraz w niektórych przypadkach również udzielenie odpowiedzi na możliwe problemy interpretacyjne dotyczące stosowania przepisów prawnych. Publikacja opisuje najważniejsze instytucje prawne w geologii i górnictwie związane między innymi z:

  • zagadnieniem własności złóż kopalin,
  • postępowaniem koncesyjnym,
  • kwalifikacjami zawodowymi w geologii i górnictwie,
  • prowadzeniem prac geologicznych czy
  • organizacją ruchu zakładu górniczego.

Książka skierowana jest do studentów, osób ubiegających się o zdobycie kwalifikacji zawodowych oraz praktyków zatrudnionych w geologicznych i górniczych podmiotach gospodarczych oraz w organach i jednostkach organizacyjnych administracji publicznej.

Poniżej zamieszczamy darmowy dostęp do Rozdziału 1 publikacji oraz strony wydawnictw:
http://cyfroteka.pl/ebooki/Prawo_geologiczne_i_gornicze-ebook/p1166715i1346685

Wydawnictwa:
https://ksiegarnia.pwn.pl/Prawo-geologiczne-i-gornicze,829494314,p.html
https://www.ksiegarnia.beck.pl/19008-prawo-geologiczne-i-gornicze-piotr-wojtulek?gclid=EAIaIQobChMIxcL9xqfe6gIVEwCiAx1asQOUEAAYASAAEgI0o_D_BwE#opis

 

2. „Prawne podstawy geologii i górnictwa. Zagadnienia prawne”. A. Lipiński,

Wydawnictwo Wolters Kluwer 2019, 282 str.  Autor omawia najważniejsze zagadnienia z zakresu geologii i górnictwa, w szczególności te wynikające z przepisów ustawy – Prawo geologiczne i górnicze z uwzględnieniem praktyki ich stosowania w ujęciu sądowo-administracyjnym. 

Szerzej opisane są tematy:
- poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobywanie kopalin,
- własność, użytkowanie oraz wywłaszczenie górnicze,
- prowadzenie robót geologicznych przez przedsiębiorcę, w tym dokumentacji geologicznej,

- zawarcie umowy a prace geologiczne, ewidencja zasobów złoża, a także opłaty związane z tą działalnością,
- postępowanie koncesyjne, w szczególności wskazujące wątpliwości, jakie pojawiają się w czasie tego postępowania, analiza problemów      związanych z koncesjami węglowodorowymi,
- prawna ochrona złóż kopalin jako elementu środowiska, w tym kwestia planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz skutki braku ochrony złóż,
- prowadzenie i likwidacja zakładu górniczego.

Publikacja przeznaczona jest dla przedsiębiorców prowadzących działalność geologiczną lub górniczą, geologów,  osób zatrudnionych w zakładach górniczych oraz organów administracji wydających decyzje w tym zakresie.

Poniżej zamieszczamy darmowy dostęp do Rozdziału 1 publikacji oraz strony wydawnictw:
https://static.profinfo.pl/file/core_products/2019/8/26/c2d4de0ee2e9399ae93c890ca555c87e/prawne%20podstawy%20geologii%20i%20gornictwa%20-%20profinfo.pdf?view

Wydawnictwa:
https://www.profinfo.pl/sklep/prawne-podstawy-geologii-i-gornictwa,115714.html
https://www.naukowa.pl/Ksiazki/prawne-podstawy-geologii-i-gornictwa-1557079

 

 

 

 

Czytany 188 razy Ostatnio zmieniany środa, 22 lipiec 2020 09:28