sobota, 29 luty 2020 09:31

Aleksander Kabziński. Wypowiedź dla czasopisma branżowego „Kruszywa”

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jak zakończył się rok 2018 dla producentów kruszyw i jakie są perspektywy na rok 2019.

Koniec jednego, a początek następnego roku, są oczywistą okazją do podsumowań.

Lepiej gdy z czasem zbierze się więcej informacji, bo specyfiką branży kruszyw jest duża ilość zróżnicowanych producentów. Łącznie ponad 1500 producentów i ponad 2500 miejsc wydobycia i produkcji. 50 z nich to producenci wiodący a ich udział w rynku wynosi ponad 70 %.

Gdyby porównać zakończony rok 2018 do konkurencji sportowej, to porównałbym go ze skokiem w dal. Na początku było wahanie i koncentracja, potem wolny, a dalej coraz szybszy rozbieg, potem, pełna szybkość na rozbiegu , trafienie w belkę i lot… W 2018 roku daleki. Nie taki jednak jak w roku 2011. Po prognozach pierwszego półrocza, oczekiwałem wzrostu zapotrzebowania rok do roku na poziomie + 6-8 %. Wynik jest znacznie lepszy i wyniesie powyżej 10 %. Znam przykłady producentów którzy zanotowali wzrost zapotrzebowania  nawet powyżej 30 %. Oczywiście zapotrzebowania były różne w różnych rejonach kraju. Decydowały lokalne i regionalne inwestycje. Występowało również znaczne zróżnicowanie asortymentowe. Szczególny wzrost wystąpił wobec podsypek kolejowych. Wynikało to z ilości kontraktów kolejowych ale i tego, że w roku 2017, zapotrzebowanie zrealizowane wyniosło tylko ok. 2,5 mln  ton. Wzrost zapotrzebowania realizowany był przy wzroście marży, co stwarza poprawę perspektywy dla producentów na lata następne. Rok 2018 to realizacja kilku lat wzrostu lub co najmniej utrzymanie poziomu zapotrzebowania do roku 2021.

Jaki będzie rok 2019? Ilościowo podobny  do 2018, ale inny w sposobie realizacji. Zasadnicze dwa czynniki, jakimi są rozpoczęte liczne kontrakty kolejowe oraz niedobór kierowców, powodują, że podstawową rolę odegra transport. To ważne, by kruszywa były na placach składowych producentów, ale podstawowe, by zostały w odpowiednim czasie i ilości dostarczone w miejsce ich wbudowania. Dlatego przewiduję, że odpowiedzialny wykonawca, przewozy będzie wykonywał systematycznie,  a nie sezonowo.

W roku 2019, będzie zapotrzebowanie nie gorsze niż rok 2018, ale wywozy powinny być bardziej  systematyczne. O sukcesie w ograniczonym stopniu (10%), decydować będą przewozy kolejowy ale przede wszystkim współpraca producent, zamawiający kruszywa, w zakresie transportu samochodowego (90%).

W roku 2019 mogą wystąpić okresowe spiętrzenia zapotrzebowania na określone asortymenty.

Po roku 2017, jesteśmy jako producenci przygotowani na kilka dobrych lat, pamiętając ciągle, że potem nastąpi ograniczenie zapotrzebowania. W roku 2019 co najmniej utrzymają się lub wzrosną marże za jakość i powtarzalność kruszyw. Oby również wróciła pełna płynność finansowa w obrocie gospodarczym.        

 

Czytany 1412 razy Ostatnio zmieniany sobota, 29 luty 2020 09:40

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.