wtorek, 15 listopad 2016 11:24

Aleksander Kabziński, wypowiedź dla czasopisma „Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne”

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jak Pan ocenia rok 2015 w kontekście wydobycia  i produkcji kruszyw w  Polsce ?

Rok 2015 był (bo już połowa grudnia), bardzo różny, tak w wielkość wydobycia kopalin do produkcji kruszyw, jak i ich bardzo zróżnicowanym zapotrzebowaniu na terenie kraju. Myślę, że skończy się niewielkim wzrostem produkcji kruszyw naturalnych łamanych i spadkiem piasków i żwirów. Te ostatnie będą znacznie, lokalnie i regionalnie zróżnicowane. Uważam, że jest to kolejny rok stabilizacji, bo wzrost lub spadek produkcji kruszyw rok do roku, na poziomie ± 10, uważam za stabilizację. Jest to kolejny rok zmniejszenia zapotrzebowania, ale i spadku wartości rynku do poziomu praktycznie bez marży.

Czy plany rządu dotyczące inwestycji drogowych i kolejowych będą mieć wpływ  na  produkcje i zużycie kruszyw  i innych surowców budowlanych w 2016 roku?

Wchodzimy w trzeci rok realizacji drugiego budżetu unijnego i chociaż nie samym budownictwem drogowym branża żyje, to przecież nawet rozstrzygnięte przetargi są w systemie zaprojektuj i zbuduj. Oznacza to możliwość wzrostu zapotrzebowania kruszyw do mieszanek mineralnych, w drugiej połowie przyszłego roku. Tu uwaga systemowa. Dlaczego zamawiający nie dążyło do systemu: zaprojektuj, zbuduj, utrzymuj. Jestem przekonany, że nie ma wtedy potrzeby kontrolowania tak szczegółowo, wykonawcy, bo we własnym interesie(koszty), będzie on budował drogi trwałe, a więc lepsze. Czekam na zapowiedzianą weryfikację programu budowy dróg, weryfikację ilościową, bo nie będziemy mieć oczekiwanych pieniędzy na cały program. Trzeba podzielić program na drogi niezbędne (według potrzeb kraju i regionu), pilne, potrzebne i pozostałe, Liczę na otwarte pokazanie, ile mamy i na co środków, ale i ile mamy zaległości ilościowo – jakościowych. Ciekaw jestem jak wygląda bilans Krajowego Funduszu Drogowego? Co do pozostałych wyrobów budowlanych, to mamy weryfikację przewidywanej ilości ich zużycia, dotyczy to cementu, betonów, wapna, stali, ale i asfaltu. Ciągle jeszcze mamy w pamięci szalony rok 2011 i wielkie, nie do końca wtedy przewidziane wzrosty. Dlatego, obecnie przekonuję, że stabilizacja to może być też dobra perspektywa.

Jak Pan ocenia ceny na kruszywa i perspektywę ich zmian ?

Ceny kruszyw są jak ceny akcji, końca spadków nie widać. Coraz więcej jednak firm kruszynowych zwraca uwagę, że to droga do nikąd. Stąd ich celem jest wartość rynku kruszyw, a nie tylko jego ilość. Firmy już często realizują zasadę by wystarczająco wcześnie włączyć się w realizację projektu i przekonywać, że na kruszywach nie można oszczędzać, szczególnie jeżeli odbywa się to kosztem jakości. Sądzę, że nadchodzą lata, kiedy przez tą bylejakość, w wyniku niskiej ceny, zaczniemy mieć kłopoty. Dotyczy to szczególnie stosowania złych kruszyw do mieszanek mineralnych. Nie uciekniemy od konieczności dostaw powtarzalnych kruszyw do mieszanek mineralnych. Uważam, szkoda że tak późno, ale przychodzi czas profesjonalizmu, a nie papierowych mieszanek mineralnych.  Już rok 2016, musi się zakończyć wzrostem 15- 20 % cen kruszyw.

Jakie są szanse i zagrożenia dla branży kruszyw na najbliższą przyszłość ?

Szans jest realizacja zapowiadanego wzrostu gospodarczego. Jeżeli będzie on wynosić 4-5 % rok do roku, to byłby powrót do tempa wzrostu w okresie 2003 – 2008. Na to czekamy. Czekamy również na powrót do zasadniczego zwrotu w dostępie do złóż kopalin do produkcji kruszyw. Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, np. w opracowaniach dotyczących 2013 (AGH – Poltegor Instytut), dla wojewody podkarpackiego wskaźnik wystarczalności dla piasków i żwirów, wynosi 5 lat, gdy dla Polski 12 lat, a dla kamienia łamanego i blocznego, również 5 lat, gdy dla kraju 40. Oczywiście, piaski i żwiry, można wozić, ale jakim kosztem. Oczekujemy szybkiego napisania, przyjęcia i wdrożenia wieloletniej strategii dla złóż surowców nie tylko energetycznych, w tym strategicznych regionalnie. Niezbędne są twarde i egzekwowane zapisy dotyczące ochrony złóż i struktur geologicznych, stanowiących dobro narodowe.

Czytany 3217 razy

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.