środa, 30 listopad 2016 11:25

Aleksander Kabziński, wypowiedź dla czasopisma branżowego „Wydawnictwo Nowy Przemysł”

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podsumowanie rynku kruszyw budowlanych w 2015 r. - jaka wielkość produkcji?

W roku 2015 rynek falował swoimi wynikami okresowo, i rodzajowo. Sądzę, że końcowa wielkość produkcji wyniesie dla kruszyw naturalnych łamanych 75 mln (+3%), dla kruszyw naturalnych piasków żwirów 135 mln (-8%). Łącznie, produkcja kruszyw naturalnych wyniesie 210 mln ton (-4%). Potwierdzają to informacje z branży, ale również produkcji cementu, betonu towarowego. Oczywiście, występuje znaczne zróżnicowanie regionalne. Na przykład, niezłe wyniki ma Polska południowa (bez Podkarpacia).

Jakie wyniki branża może osiągnąć w 2016 r.?

Uważam, że rok 2016 może być (szczególnie w drugim półroczu), okresem wzrostu. Może on wynieść nawet 10 %, co oznacza zapotrzebowanie na poziomie 230 mln ton, a w nim wzrost zapotrzebowania na kruszywa naturalne łamane do 80 mln ton (szczególnie kruszywa do mieszanek mineralnych), a w piaskach i żwirach do 150 mln ton. Ciągle problemem pozostaje identyfikacja wydobycia piasku (granulacja do 2 mm).

W jakim trendzie znajdują się ceny; jaka jest ogólna kondycja producentów, zarówno dużych, jak i małych oraz średnich?

W roku 2015 r. trend cen kruszyw utrzymywał się nadal w spadku (rezygnacja z marży). Mamy również przykłady budowy wartości, a nie tylko ilości sprzedaży. Z tego względu kondycja producentów kruszyw nie jest dobra, szczególnie w firmach małych i średnich. Dobrą kondycją określam możliwość odbudowy potencjału technicznego i technologicznego. Przecież mimo spadku produkcji, lat maszynom i urządzeniom, nie ubywa.

Czy można już prognozować to, jaka przyszłość czeka branżę kruszyw po 2020-2022, gdy zacznie mocno kurczyć się rynek budowlany? Czy będzie musiała nastąpić głęboka konsolidacja branży?

Po roku 2020, a właściwie 2023, bo wtedy zakończymy projekty drugiej perspektywy budowlanej UE, może być źle. Wielokrotnie mówiłem, że podglądamy jak działo się to w Hiszpanii. Tam, od roku 2004 do 2014 (2006, koniec dofinansowania z Unii), nastąpiła katastrofa. Spadek z 430 do 90 mln ton (~ - 80 %). Przez analogię, oznaczałoby to u nas spadek 2013 do 2023 z 240 mln na 50 mln. Jestem przekonany, że tak nie będzie, ale możemy zanurzyć się powyżej 200 mln ton. Liczę, że wzorem krajów o ustabilizowanym zapotrzebowaniu i u nas będzie kontynuacja zapotrzebowania średnio europejskiego 5- 6 ton kruszyw na mieszkańca/ rok. Na pewno to będzie skutkować konsolidacją branży. Zostaną najbardziej zdeterminowani i solidni (na Śląsku mówi się o nich pnioki). Inni pójdą w inne działalności. Jednym z kryteriów będzie powtarzalność, jakość wyrobów i niezawodność dostaw.

Złoża kruszyw nie znalazły się w projekcie "Białej księgi ochrony złóż kopalin", opublikowanej w listopadzie przez resort środowiska. Czy mimo tego są podejmowane działania, które dają nadzieję na zabezpieczenie złóż kruszyw?

Staramy się być na bieżąco wokół wszystkiego, co się dzieje w sprawie ochrony złóż. Na konferencji zorganizowanej przez Wojewodę Śląskiego, ówczesny Główny Geolog Kraju, zobowiązał się, że złoża kopalin do produkcji kruszyw o szczególnie wysokich wynikach waloryzacji znajdą się wśród strategicznych złóż w skali krajowej, lub co najmniej poszczególnych województw. Obiecał, ale w Białej Księdze, pozostał jedynie zapis, ze złóż kruszyw naturalnych i łamanych, zostają włączone do innych kopalin chronionych w kategorii ochrony zwykłej. Myślę, że brak decyzji wynika z braku odwagi wobec własności nieruchomości gruntowej, z którą związane są te złoża. Czym to będzie skutkować? W opracowaniu dla województw podkarpackiego i małopolskiego (AGH + Poltegor), stwierdza się, że według stanu na 2013, dostępności złóż piasku jest na ok. 5 lat, a kruszyw naturalnych łamanych odpowiednio w podkarpackim również 5,a małopolskim, 20 lat. Obecnie czekam na potwierdzenie, czy Biała Księga, będzie nadal uznawana przez nowego Głównego Geologa Kraju.

Czytany 2939 razy

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.